Masaža je osnova vseh telesnih neg in v našem centru predstavlja pomembno obliko sprostitvene in zdravilne tehnike, ki je nepogrešljiva za dobro počutje in pomiritev v današnjem vse bolj hitrem, stresnem in napornem življenjskem ritmu.
- Originalne tajske masaže (tradicionalna, z eteričnimi olji, s toplimi zelišči in olji, tajska refleksna masaža stopal, tajska masaža rok, glave in obraza, tradicionalna tajska masaža hrbta)
- Klasična (švedska) ročna masaža
- LaStone (energetska) masaža z vročimi in hladnimi kamni
- Negovalna masaža (masaža telesa z negovalnim preparatom)
- Sprostitvene masaže z maskami (negovalna, hranilna, obnovitvena, iz alg in morskega blata)
Najpogosteje uporabljana masaža je švedska ali klasična masaža. Njen utemeljitelj je Šved Peh Henrik Ling, ki je konec 18. stoletja združil najboljše elemente masažnih tehnik Daljnega Vzhoda, starega Egipta ter antičnih Grčije in Rima v edinstveno masažno tehniko, ki temelji na petih osnovnih masažnih elementih: gladenju, gnetenju, drgnenju, tolčenju in tresenju.
Učinki masaže so kompleksni in raznovrstni: izboljša splošno psihofizično počutje, odpornost, pretok krvi in limfe v koži in mišicah, poveča prožnost sklepov in mišic, z izboljšanjem prekrvavitve podkožnega maščevja pa pomembno prispeva k odpravi celulita. Dodatni učinek je zmanjšanje ohlapnosti kože in pomirjujoče delovanje na živčne končiče v koži in mišicah ter s tem protibolečinsko delovanje. Terapevtska masaža, ki se osredotoča na mehčanje bolečih mišičnih spazmov, strokovno imenovanih miogeloze, je nepogrešljiva protibolečinska terapija za hrbtenico, primerna pa je tudi za lajšanje in odpravo različnih vrst tenzijskih (migrenskih) glavobolov.
Tajska masaža je izredno priljubljena širom sveta, zelo uveljavljena pa je tudi že v Sloveniji. Njena zgodovina je obširna, veščina te masaže, za katero vsi, ki so jo preizkusili, menijo, da je najboljša na svetu, pa se je prek velikih učiteljev iz roda v rod prenašala kar 2500 let! Legenda pravi, da naj bi bil začetnik tajske masaže, Shivago Komparaj, zdravnik samega velikega Bude. V zgodovini je tajska masaža predstavljala del starodavne tajske medicine in je obsegala štiri pomembna terapevtska področja: masažo, stretching – raztezanje, uporabo zelišč in masažo dlani. Danes sta ohranjeni dve glavni obliki tajske masaže: medicinska ali terapevtska in sprostitvena ali masaža z olji. Posebna oblika terapevtske tajske masaže, ki izvira iz hladnejšega severa Tajske, je masaža s toplimi zelišči, še posebej primerna za zmanjšanje bolečin v sklepih, mišicah in hrbtenici.
Terapevtska oblika tajske masaže je sestavljena iz treh stopenj: prva temelji na obdelavi desetih energetskih poti, druga ima za osnovo štiri elemente, s tretjo, najbolj zahtevno stopnjo, pa tajski maser prepozna in odstrani energetske blokade v telesu, ki povzročajo bolečino, slabost in neprijetno počutje kot najpogostejše posledice vsakodnevnega stresa ter tipične kazalce sindroma izgorelosti.
Tajska masaža je zato izredno priporočljiva pri simptomih izgorelosti in stresa ter pri kroničnih bolečinskih stanjih gibalnega aparata. Z aktivacijo pretoka limfe pospeši procese razstrupljanja, izboljša delovanje imunskega sistema in spodbuja prebavo. Povečajo se gibljivost hrbtenice in sklepov ter mišični tonus. Deluje sproščujoče in zmanjša mišično utrujenost po treningih aktivnih športnikov in aktivnostih rekreativcev. Njen poglavitni učinek pa je pospeševanje naravnih zmožnosti telesa za zdravljenje, saj omogoča psihofizično regeneracijo. Je torej zdravilna tehnika za preventivo kroničnih bolezni.
Posebno pozornost zahtevajo bolečinska stanja – tam je še posebej pomembno izbrati ustrezno vrsto masaže in tudi njeno pogostost. Ena sama masaža namreč nima želenega dolgotrajnega učinka. Tajci pod pojmom masažno zdravljenje razumejo ponavljanje masaž enkrat tedensko ali vsaj enkrat mesečno, s čimer telesu postopoma vračamo pozitivno zdravje in dobro počutje.