BODI POTRPEŽLJIV!

»Bodi potrpežljiv,« se velikokrat spomni besed ene od udeleženk v psihološki skupini gospod Marko. Potrpežljivost pri izgubljanju kilogramov sicer pozna, potrpežljivosti pri ohranjanju teže pa se zdaj uči. V življenju je štirikrat ali petkrat že kar konkretno shujšal, tudi s pomočjo teka pred tremi leti, ni pa znal teže obdržati. Nikoli ni namreč razmišljal o pravilnih kombinacijah živil.

Piše: Lucija Fatur
Foto: Grega Žunič
Objavljeno: Revija Viva


Uspešna zgodba Medico Sentočnik

  • Osebna izkaznica
  • Ime: Marko
  • Starost: 58 let
  • Začetek hujšanja: februar 2016
  • Začetna teža: 114 kg, ITM 34,60 kg/m2
  • Dosežena končna teža: 95,2 kg, ITM 28,89 kg/m2
  • Celokupno zmanjšanje teže: 18,8 kg

Že v osnovni šoli je bil pretežek.
V sedmem razredu je tehtal 72 kg, uspešno je shujšal pri zdravniku na polikliniki, a že sredi srednje šole je tehtnica pokazala 101 kg. Doma so jedli klasične jedi, za nedeljsko kosilo denimo ocvrtega piščanca in pražen krompir. »Včasih se s težo niti nismo toliko ukvarjali, tudi starši ne. Imel sem pač toliko kilogramov in to je bilo to,« pravi Marko. Tudi šport mu ni preveč dišal, raje je obiskoval pevski zbor.Uspešna zgodba Medico Sentočnik

Dol in gor
Kadar se je lotil hujšanja, je lezmanjšal obroke, mesa pa ni pekelna olju ali masti. Ko je prišel doželene teže, pa niti ni razmišljal, kako naj jo ohrani, nekako je mislil,da jo bo lahko obdržal. Pred leti jeprecej shujšal s tekom, potem paje zaradi nekega dela tek čez noč opustil. Znova se je začel začaran krog …

Dokler ga ni izdalo zdravje
Težave s srcem so ga resno opozorile, da se bo moral lotiti spremembe načina življenja in to tudi vzdrževati. Tako je pred dvema letoma na pobudo zdravnika prišel v Medicocenter. Sicer je prva napotnica zanekaj časa obležala doma, vendar jeMarko vendarle sprejel odločitev – s težo se mora spopasti. O tem, kaj ga čaka v centru, ni veliko razmišljal. Vedel pa je, da potrebuje konkretne napotke, kako nižjo težo tudi obdržati. Vsega se je
učil sproti. Zdaj že tako dobro pozna svoje telo, da ve, da se mu teža lahko hitro poveča, če pri dieti popusti. Pri zdravnici je izvedel ogromno, prav tako pa mu je zelo pomagalo tudi obiskovanje skupine pri psihologinji, kjer je slišal, kako se z vsem tem spopadajo drugi.

Znanje je ključno tudi za zaupanje
Na vprašanje, kaj je spremenil prisebi, da si bo lahko bolj zaupal,
odgovori: »Znanje o prehrani. Tega vsega prej res nisem vedel.
Nisem vedel, kako pomembne so kombinacije jedi. In kako odreagira
telo, če na primer na kakšnem praznovanju poješ preveč. In da
je dobro, da se na kakšne izjemne dogodke pripraviš že prej. V
pogovoru v skupini pa se naučiš tudi prepoznavati situacije, ko se, nezavedno, »tolažiš« s hrano. Ko denimo prideš zvečer utrujen domov, ves dan nisi jedel nič pametnega, potem pa se naješ pred spanjem. Zdaj vedno pazim, da imam vsaj štiri obroke na dan.«

Verjame, da mu bo uspelo
Navdušil se je tudi nad nordijsko hojo. S partnerko ubirata kilometre po krajih okrog doma; lani sta jih prehodila več kot dva tisoč. Bolj kot kdajkoli prej se gospod Marko zaveda, da je sprememba načina življenja nuja, ki se je bo moral držati. Hvaležen je partnerki, da ga tako zelo podpira, saj, kot pravi, brez podpore bi bilo res težko. Prvič v življenju verjame, da mu bo uspelo.

Komentar zdravnice

MOČNA PODPORA TERAPEVTSKEGA TIMA

Gospod Marko je bil napoten v internistično ambulanto Centra za celovito obravnavo debelosti Medico dr. Sentočnik na priporočilo kardiologa, kjer je v obravnavi zaradi bolezni koronarnih – venčnih arterij. Te so zožene in ker je zaradi zmanjšane preskrbe srčne mišice
s kisikom, kar je posledica koronarne ateroskleroze, pred leti skoraj doživel srčni infarkt, so v zožena mesta namestili žilne opornice – stente.

Ima tudi zvišan krvni tlak in povečane količine škodljivih maščob, holesterola in triglicerdidov v krvi. Vse te bolezni gredo z roko v roki, njihov skupni imenovalec pa jedebelost. Danes si gospod Marko, ki je aktiven pri svojem delu v službiin doma in z lahkoto zmore dokaj intenzivno hojo in rekreativno vadbo, težko predstavlja, kako šibka je bila njegova telesna zmogljivost pred dvema letoma in pol. Še vedno mora jemati zdravila, a potrebuje manjše odmerke kot pred hujšanjem.

Najprej zmanjšanje teže
Gospod Marko je v prvem letu obravnave debelosti hujšal. Uspešno je shujšal dvajset kilogramov. Po prvem pregledu v internistični ambulanti se je odločil za celovito zdravljenje – v zdravstvenem timu smo sodelovali specialistka interne medicine, diplomirana medicinska sestra – profesorica
zdravstvene vzgoje, psihologinjain dva kineziterapevta. Pri vsehbolnikih, vključenih v celovito obravnavo debelosti, je taka sestavatima zlati standard. Marko je prihajal v center Medico enkrat tedensko, v popoldanskem času, in pri nas ostajal tri ure. Brez telefona in skrbi za »zunanji« svet je nabiral znanje, kako se prehranjevati, da teža uspešnopada, koliko in kako se pravilno gibati, da se z zmanjševanjem teže ne bi zmanjševala mišična masa, kako prepoznavati lakoto in kako obvladovati željo po hrani.

Kako ohranjati?
Od začetega drugega leta obravnave dalje se gospod Marko spoprijema z novimi izzivi – težo, ki jo je zmanjšal z dieto, se mora naučiti ohranjati. Zdaj so izzivi drugačni – predvsem je pomembna motivacija. Kako ohraniti motivacijo za spremenjeni način prehranjevanja potem, ko si že shujšal? Kako se znati pri hrani omejiti tako, da ni stalnega »popravljanja grehov«, da živiš brez občutka prikrajšanosti in da tvoj novi slog sprejmejo in ga podpirajo tudi tvoji najbližji? Kako trajno usvojiti aktiven življenjski slog?

Razumevanje debelosti
Debelost je ena od najtežje ozdravljivih kroničnih nenalezljivih bolezni. Zdravljenje je namreč uspešno le pri pravočasni napotitvi, razumevanju bolezni, ki zahteva dolgoročno obravnavo (najmanj pet let) in dobrem sodelovanju med bolnikom in terapevtskim timom. Veliko ljudi, ki ima indeks telesne mase nad 30 kg/m2, se ne počuti bolnih. Med laiki in žal tudi mnogimi zdravniki namreč še vedno velja prepričanje, da je debelost posledica čezmerne ješčnosti, dobrega apetita, premalo gibanja, hormonskih motenj in podobnih dejavnikov in da je »za hujšanje« potrebna le dieta in nič drugega. Zdravniki zato bolnike pogosto napotijo v naš center prepozno, ko so že okvarjeni notranji organi ali sklepi in je upanje na uspešno dolgoročno zmanjšanje teže majhno.

Trdna volja …
Tudi gospod Marko je bil k nam napoten dokaj pozno. Za celovito zdravljenje debelosti se je odločil sam, del storitev je moral (injih še mora) plačati sam. Pravzdaj se spoprijema s težavami, značilnimi za drugo fazo zdravljenja
debelosti – fazo ohranjanja teže. Pod oločenem času se namreč stare,slabe prehranske navade postopoma vračajo in izpodrivajo nove.Potrebna je trdna volja za vztrajanje, v pomoč pa je redno obiskovanje centra in sodelovanje v tako imenovani podporni terapevtski skupini, ki dokazano učinkovito pomaga pri premagovanju vseh čeri na poti do trajnega uspeha.

… in redne kontrole
Zdravniki lahko bolnikom dajemo vso medicinsko podporo, ki jo potrebujejo. Bolniki namreč za trajni uspeh tudi po hujšanju še potrebujejo dobro podkovan terapevtski tim. Zdravnik, dietetik, psiholog in športni pedagog – vsak bo pridodal kamenček v mozaiku pacientovega uspeha.

dr. Tina Sentočnik, dr. med., spec. interne medicine in psihoterapevtka

Uspešna zgodba Medico Sentočnik